Dojrzewanie u chłopców

Wsparcie homeopatyczne

Dr Mauro Mancini, Włochy

Aktywacja hormonów osi podwzgórze-przysadka-gruczoly płciowe wyznacza początek przejścia z dzieciństwa do okresu dojrzewania i wywołuje burzliwe zmiany fizyczne i psychiczne zarówno u dziewcząt, jak i chłopców.

  1. Wstęp

Okres dojrzewania rozpoczyna się gwałtownym wzrostem i zwiększeniem masy ciała, któremu towarzyszy wzrost masy mięśniowej. U chłopców występuje redystrybucja podskórnej masy tłuszczowej związana z rozwojem owłosienia w określonych obszarach, co jest zjawiskiem bardzo odmiennym od tego obserwowanego u dziewcząt.

Te zmiany fizyczne naturalnie zbiegają się z poważnymi zmianami psycho-behawioralnymi, obejmującymi stabilizację cech płciowych i kształtowanie podstaw temperamentu, które następnie ewoluują przez całe życie. Dzięki spersonalizowanemu podejściu terapeutycznemu, homeopatia może wspierać te zmiany na kilku poziomach. Po pierwsze, umożliwia leczenie zaburzeń fizycznych, a po drugie, przepisanie leku typu wrażliwego, wybranego na podstawie cech psycho-behawioralnych i morfologicznych (które w przypadku nastolatków opierają się głównie na typie wzrostu) oraz tendencji patologicznych.

  1. Objawy

Objawy fizyczne najczęściej spotykane u chłopców dotyczą gruczołu sutkowego i jąder. Pierwszymi oznakami dojrzewania płciowego jest napięcie gruczołu sutkowego, a u chłopców także ból i wrażliwość na dotyk, które mogą być odczuwalne w przypadku niewielkiego urazu. Ponadto produkcja testosteronu prowadzi do znacznego zwiększenia objętości moszny, co z klinicznego punktu widzenia skutkuje uczuciem ciężkości jąder, często związanym z uczuciem bólu, zazwyczaj jednostronnym, który promieniuje w kierunku pachwiny. Są to przejściowe, naturalnie łagodne objawy, ale często wymagają leczenia pediatrycznego. Leki homeopatyczne zalecane w celu poprawy takiego obrazu są na ogół objawowe, innymi słowy RIM (indywidualny sposób reagowania) i leki typu wrażliwego wybrane zgodnie z biotypologią funkcjonalną pacjenta. Przyjrzyjmy się najczęściej stosowanym lekom.

“Dzięki spersonalizowanemu podejściu terapeutycznemu homeopatia może wspierać te zmiany na kilku poziomach 1 2 wsparcie homeopatyczne ”

W PRZYPADKU BÓLU JĄDER NALEŻY ROZWAŻYĆ

RHODODENDRON

w przypadku bólu promieniującego do pachwin i/lub okolicy krzyżowej;

SPONGIA TOSTA

w przypadku skrajnej wrażliwości na dotyk  ;

HAMAMELIS VIRGINIANA

na jednostronny lub obustronny ból jąder lub

PULSATILLA

na obrzęk jąder.

DLA LEKÓW RIM przepiszemy je w rozcieńczeniach od 5 CH do 30 CH, ale generalnie wybierzemy 9 CH. Dawkowanie to 5 granulek, z częstotliwością od 3 razy dziennie co godzinę, w zależności od intensywności objawów.

GRUCZOŁ PIERSIOWY,

najczęściej obserwowanymi objawami są napięcie i ból z towarzyszącą wzmożoną wrażliwością na dotyk, czasami odczuwaną także w przypadku drobnych urazów.

Zalecane leki:

BRYONIA ALBA

na napięcie skóry i uczucie ciepła w okolicach piersi;

BELLIS PERENNIS

powiązany z

ARNICA MONTANA

w następstwie drobnych urazów oraz;

CONIUM MACULATUM

w przypadku bólu przy dotyku i/lub obecności małego guzka wykrytego podczas badania palpacyjnego;;

PHYTOLACCA DECANDRA

W przypadku zaczerwienienia, któremu towarzyszą rozproszone przekrwienia ;

PULSATILLA

w przypadku wydzieliny mlecznego płynu

ASTERIAS RUBENS

gdy ból wywołuje uczucie rozciągania lewego gruczołu piersiowego z napromieniowaniem do wewnętrznej strony ramienia.

JAKO LEKI OBJAWOWE mogą być przepisywane w rozcieńczeniach od 5 CH do 30 CH, 5 granulek do przyjmowania kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.

Warto pamiętać, że leki objawowe mogą być łączone z ważniejszym lekiem, który zostanie wybrany zgodnie z biotypem i charakterystyką wzrostu naszego pacjenta.

SKIERUJEMY SWÓJ WYBÓR NA JEDEN Z TRZECH LEKÓW, KTÓRE NOSZĄ NAZWĘ  CALCAREA, Calcarea phosphorica, Calcarea carbonica lub Calcarea fluorica, które w fazie dojrzewania przyczyniają się do naturalnej ewolucji i towarzyszą zmianom zachodzącym w organizmie.

“Połączenie leczenia homeopatycznego  z tradycyjnymi metodami leczenia zapewnia bardziej kompletne i skuteczne podejście do problemów związanych z  krytycznym i kluczowym okresem w okresie dojrzewania. ”

Zalecamy

CALCAREA PHOSPHORICA

Dla pacjentów, którzy wyrózniają się szybkim wzrostem ciała, co jest charakterystyczne dla  sposobu reagowania psoro tuberkulinowego. A dokładniej u osób szczupłych z tendencjami patologicznymi związanymi ze szkieletem (bóle grzbietu, bóle nasad kości), ze skłonnością do próchnicy, z zaburzeniami oddychania (powtarzający się stan zapalny dróg oddechowych), bólami węzłów chłonnych (zasadniczo przerost migdałka gardłowego) i objawami skórnymi (trądzik). Z behawioralnego punktu widzenia są to osoby pobudzone i żywiołowe, o niestałym i zmiennym nastroju, z tendencją do szybkiego wyczerpania energii i bólów głowy wynikających z wysiłku intelektualnego.

CALCAREA CARBONICA

ma ogólny wpływ na metabolizm, stąd też fundamentalne znaczenie w okresach życia naznaczonych zmianami, takimi jak okres dojrzewania. Jego głębokie działanie na tkankę kostną i tkankę limfatyczną sprawia, że ​​jest to lek szczególnie odpowiedni w fazie dojrzewania. Calcarea carbonica jest wrażliwa na zimno, ogólnie słabowita, jej stan pogarsza się pod wpływem zimna, zwłaszcza wilgotnego zimna oraz posiada swoisty apetyt. MRC tego leku znajduje się na granicy między psorą (w przypadku zaburzeń metabolicznych, naprzemienności i okresowości) a sykozą (w przypadku produkcji małych guzków skóry) i wrażliwości na wilgoć. Osoby te są często dotknięte spazmofilią i ostrym zapaleniem dróg oddechowych związanym z przerostem migdałków. Są to osoby spokojne i zachowawcze, często nieśmiałe i bojaźliwe z tendencją do depresji.

I w końcu

CALCAREA FLUORICA

jest lekiem przeznaczonym dla osób o budowie fluorycznej, charakteryzujących się silną asymetrią, dysharmonią, dystrofiami kostnymi, nieregularnością w implantacji i wielkości zębów, wiotkością tkanki włóknistej i dysmorfią. Tendencje patologiczne manifestują się na poziomie tkanki limfatycznej z małymi, ale stwardniałymi węzłami chłonnymi oraz objawami spękań skórnych. Lek ten jest zalecany przy wszystkich dystrofiach związanych z okresem dojrzewania, takich jak skolioza czy zaburzenia odontogenezy i/lub problemy ortodontyczne.

BĘDZIEMY PRZEPISYWAĆ TE LEKI DLA TYPU WRAŻLIWEGO w dawce 5 granulek dziennie przez 30 dni, a następnie 1 dawkę tygodniowo przez dłuższy okres w oparciu o konsensus CEDH dotyczący przepisywania leków.

PRZYJRZYJMY SIĘ TERAZ LEKOM,  KTÓRE MOŻNA DOBRAĆ W ZALEŻNOŚCI OD ZMIAN TEMPERAMENTU I ZACHOWANIA, typowych dla młodych dorosłych w okresie dojrzewania.

NATRUM MURIATICUM

To lek sposobu reagowania przewlekłego psoro- tunerkulinowego z etiologicznym powiązaniem ze stresem emocjonalnym. Jest dobrze dostosowany do nastolatków, którzy są sfrustrowani swoimi pierwszymi doświadczeniami emocjonalnymi. Dotyczy to nastolatków ze smutnym I niespokojnym nastawieniem do życia, którzy cierpią na bezsenność i problemy z zasypianiem, ze zmiennymi nastrojami związanymi z typowym naprzemiennym podnieceniem i depresją, i którzy odmawiają jakiejkolwiek formy pocieszenia ze strony przyjaciół, a tym bardziej rodziny.

PULSATILLA

niesłusznie uważana za lek „kobiecy”, jest wysoce zalecana w okresie dojrzewania dla młodych nastolatków, którzy są wyjątkowo nieśmiali, poszukujący uczucia, wrażliwi i ze zmiennymi nastrojami. Ty wrażliwy Pulsatilla jest łagodny, łatwo ulega wpływom, jest niespokojny i boi się wszelkich nieszczęść; potrzebuje solidarności i wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny, z którymi dzieli się swoimi problemami.

TUBERCULINUM

Jest niezwykle emocjonalny, narzekający, z częstą potrzebą zmian emocjonalnych.

SILICEA

posiada etiologię związaną z obciążeniem intelektualnym, przez co jest lekiem szczególnie wskazanym po okresach stresu szkolnego. Silicea jest przeznaczona dla nastolatków, którzy są niespokojni i brakuje im pewności siebie, ale są mocno zdeterminowani i zawsze osiągają swoje cele. Szukają uczucia przyjaciół i obawiają się porażki w miłości.

“ Homeopatia posiada podejście terapeutyczne doskonale skrojone dla młodych nastolatków,  u których zaczynają pojawiać się zaburzenia związane z okresem dojrzewania. Dojrzewanie u chłopców: wsparcie homeopatyczne CODZIENNA PRAKTYKA”

LYCOPODIUM

Wyraża bardzo dużo emocji związanych z brakiem pewności siebie i niepokojem w codziennym życiu, co ukrywa, wykazując autorytarną, dumną, drażliwą postawę, która nie toleruje sprzeciwu.

ARSENICUM ALBUM

Bardzo dokładny, skrupulatny i niezwykle dba o swoją higienę osobistą i wygląd. Jest oszczędny i bardzo boi się śmierci i chorób.

LEKI SĄ WYBIERANE NA PODSTAWIE ASPEKTÓW PSYCHO-BEHAWIORALNYCH,

innymi słowy są to leki typu wrażliwego, które będą przepisywane w 15-30 CH, w dawce 5 granulek/dzień przez 15-30 dni, następnie 1 dawka/tydzień zgodnie z porozumieniem na temat dawkowania  CEDH.

  1. Podsumowanie

Homeopatia charakteryzuje się podejściem terapeutycznym, które doskonale sprawdza się u młodych nastolatków, którzy zaczynają doświadczać zaburzeń związanych z dojrzewaniem, wywołanych aktywacją osi podwzgórze-przysadka-gruczoly płciowe.

Leki homeopatyczne działają na kilku poziomach. Po pierwsze, będą działać na poziomie podstawowym, najprostszym, a zatem będą przepisywane jako leki objawowe (indywidualny sposób reagowania) aby zapobiec pobocznym objawom, które nie są zanadto obciążające i maja charakter przejściowy, takie jak napięcie piersi lub ból jąder.  Leki te mogą być przepisywane przez lekarzy początkujących w homeopatii, którzy mogą następnie korzystać z narzędzi takich jak Homeo i Care, aby szybko znaleźć odpowiedni lek na właściwy objaw.

Drugi poziom działania dostosuje się do rodzaju wzrostu nastolatka. Następnie lek zostanie wybrany zgodnie z tendencjami patologicznymi, reaktywnością biologiczną (wrażliwość na ciepło/zimno, wilgotność/suche środowisko) i morfologią pacjenta. Wybierzemy jedną z trzech Calcarea: carbonica, phorica, fluorica.

Wreszcie, homeopatia będzie działać na ostatnim poziomie, czyli ocenie cech temperamentalnych i behawioralnych, przydatnych w określaniu leku  typu wrażliwego.

To właśnie tutaj podejście homeopatyczne naprawdę się sprawdza, ponieważ może nie tylko rozróżnić wiele sposobów, w jakie wyrażane są zmiany związane z burzliwym wzrostem tak charakterystycznym dla okresu dojrzewania, ale także dostosować się do nich. Takie podejście wymaga solidnej wiedzy na temat terapii homeopatycznej, którą lekarze mogą łatwo zdobyć dzięki CEDH.

Leczenie homeopatyczne stanowi wielką szansę, a jego połączenie z tradycyjnymi metodami leczenia oznacza, że problemy związane z tym krytycznym i kluczowym okresem dojrzewania mogą być rozwiązywane bardziej kompleksowo i skutecznie.

Obserwacja homeopatycznym okiem pozwala nam docenić oznaki i objawy, które często są pomijane. Zbierając informacje na temat tendencji patologicznych i behawioralnych oraz łącząc je z aspektami morfologicznymi, możemy wybrać odpowiedni lek dla konkretnego typu wrażliwego  i poprawić ogólną jakość życia naszego pacjenta.