Instytut badań nad homeopatią

Kobiety z zespołem przedmiesiączkowym (PSM) doświadczają korzyści ze zindywidualizowanego leczenia homeopatycznego.

Abstrakt

W 2019 roku, Yakir et al. opublikowało wyniki golden standard (badań kontrolowanych placebo na podwójnej randomizowanej próbie) –  testów klinicznych na skuteczność homeopatii w leczeniu zespołu przedmiesiączkowego. Badanie to, przeprowadzone  w Izraelu, potwierdziło pozytywne wyniki testu pilotażowego przeprowadzonego wcześniej przez ten sam zespół. Oba wykazały korzystny wpływ leczenia homeopatycznego, jeśli chodzi o złagodzenie samych objawów, ale też redukcję stosowania konwencjonalnych leków i zmniejszenie ilości dni chorobowych.

Wprowadzenie

Zespół przedmiesiączkowy (PSM) jest doświadczany przez wiele kobiet. Powoduje on takie objawy, jak ból brzucha, bezsenność, niepokój i i wysoki poziom irytacji. U 20% kobiet w wieku rozrodczym wymaga on leczenia.  Choć PSM jest dobrze znany i szeroko rozpowszechniony, jego pochodzenie pozostaje nieznane. Istnieje kilka terapii redukujących ten zespół. Należą do nich doustne środki antykoncepcyjne czy selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (na przykład fluoksetyna/ Prozac). Jednak, ze względu na niepożądane skutki uboczne, terapie te nie zawsze przynoszą zadawalające rezultaty. Niektóre kobiety skłaniają się zatem ku naturalnym metodom, które traktują jako uzupełnienie lub zamiennik w stosunku do konwencjonalnej medycyny.

W 2001 roku pilotażowe randomizowane badanie kontrolowanego placebo przeprowadzone na 23 izraelskich kobietach zasugerowało skuteczność homeopatii w leczeniu PSM. Kobiety, którym podawano indywidualnie przepisane leki homeopatyczne doświadczyły wyraźnego złagodzenia objawów i stosowały znacznie mniej leków konwencjonalnych niż te, którym podano placebo. Zachęceni tymi rezultatami, naukowcy postanowili powtórzyć to badanie na większej próbie.

Pacjentki i metoda

Rekrutacja miała miejsce pomiędzy 1996 a 1999 rokiem. Wzięły w niej udział kobiety w wieku od 20 do 50 lat, które z objawami PSM zgłaszały się do kliniki ginekologicznej przy Szpitalu Uniwersyteckim w Jerozolimie. Wzięły one udział w 2-miesięcznej fazie weryfikacyjnej, w trakcie której codziennie notowały one swoje objawy (przy zastosowaniu „ Kwestionariusza Dolegliwości Menstruacyjnych”), by w ten sposób stworzyć swoją „przedmiesiączkową punktację”. Uczestniczki kwalifikowały się do dalszego badania, o ile zdiagnozowano u nich PSM w oparciu o tę punktację i kiedy objawy miały silny wpływ na ich codziennie życie. Uczestniczki badania wypełniły kwestionariusz homeopatyczny dotyczący zespołu objawów (patrz: „Podejście Oparte na Zespole Objawów”, niżej), a następnie przeszły wywiad potwierdzający zgodność objawów z informacjami zawartymi w kwestionariuszu.

Podejście Oparte na Zespole Objawów

Kliniczne testy leków zazwyczaj polegają na podawaniu tych samych środków wszystkim uczestnikom, co sprawia, że takie badanie można łatwo powtórzyć, by potwierdzić jego wynik. Jednak, w przypadku zindywidualizowanego leczenia homeopatycznego, fundamentalną kwestią pozostaje ścisłe dopasowanie leku do specyficznych objawów, jakich doświadcza pacjent. Chociaż pacjenci doceniają to dedykowane podejście do leczenia, proces zindywidualizowanego doboru stanowi wyzwanie, jeśli chodzi o powtórzenie badania.

Aby przezwyciężyć tę przeszkodę, został zastosowany tu nowatorski protokół leczenia – „Podejście Oparte na Zespole Objawów”. Metoda ta zastała już wcześniej zastosowana przez ten sam zespół naukowców w trakcie badania pilotażowego, kiedy uczestniczki wypełniały kwestionariusz, by ustalić, czy ich objawy pasowały do 14 wybranych leków homeopatycznych.

Jeśli tak, włączane były one do badani i przepisywany był im odpowiedni (do ich objawów) lek. Pozwalało to na zachowanie zasadniczego tu elementu indywidualizacji, a jednocześnie pozwalało na łatwe powtórzenie badania.

105 kobiet zostało zakwalifikowanych do leczenia jednym z 14 leków homeopatycznych. Następnie zostały one randomowo przypisana albo do grupy, której podawano lek, albo tek, której podawano placebo, zatem każda z nich otrzymała odpowiednio albo lek ( o potencji 200 CH), albo placebo, przyjmowane raz, siódmego dnia przed miesiączką. Objawy były monitorowane przez trzy kolejne miesiące poprzez wypełnianie Kwestionariusza Dolegliwości Menstruacyjnych.

Wyniki

Zostały przeanalizowane wyniki 96 pacjentek, z których 43 otrzymywało leki a 53 placebo.

Porównano okresy: 2 miesiące przez leczeniem i trzymiesięczny okres leczenia.

Zanotowano:

  • zdecydowaną poprawę, jeśli chodzi o objawy przedmiesiączkowe, porównując grupę „homeopatyczną” i „placebo” (p=0.043)
  • grupa „homeopatyczna”sięgała po znacząco mniejszą ilość leków konwencjonalnych (p=0.043)
  • ilość zwolnień chorobowych spadła w grupie „homeopatycznej” ( w porównaniu z grupą „placebo” (p=0.028)

Na początku badania, objawy u obu grup – mierzone „punktacją przedmiesiączkową” – były bardzo zbliżone. W trakcie badania wyniki u obu grup poprawiły się, lecz zmiana ta była wyraźnie większa w grupie „homeopatycznej” (0.443 [+/-0,32] to 0,287[ +/-0.20]) niż w grupie „placebo” (0.426[+/-0,34] to 0,340[ +/-0.39); p=0,043

33 uczestniczki leczenia w trakcie okresu przedmiesiączkowego przyjmowały dodatkowo leki konwencjonalne – 12 z grupy „homeopatycznej” i 21 z „placebo”. Przed badaniem użycie tych leków w obu grupach było podobne,  natomiast po leczeniu leki konwencjonalne były znacząco mniej stosowane (w ciągu 12 dni przed miesiączką) – w grupie „homeopatycznej” o 75%, w „placebo” o 36%. W trakcie pozostałych dni miesiąca zastosowanie leków konwencjonalnych równie odnotowało spadek: grupa „homeopatyczna” – 54%, „placebo” – 20%.

Procent uczestniczek zgłaszających dni chorobowe  w ciągu 12 dni przed miesiączką zmalał w grupie „homeopatycznej” z 35,7% do 21,4% i niemal nie zmienił się w grupie „placebo” – 32,7% vs. 34,6%. Średnia zgłoszonych dni chorobowych w okresie całego miesiąca w

grupie „homeopatycznej” zmniejszyła się o 74%, w porównaniu z redukcją o zaledwie 7,9% w grupie placebo (p=0,03).

Ponadto, w trakcie badania nie odnotowano żadnych nie niekorzystnych wydarzeń.

Znaczenie dla dalszych badań

Tak zwane „Podejście Oparte na Zespole Objawów” odpowiada na jedno z głównych wyzwań, jakie stają przed klinicznymi badaniam w zakresie homeopatii. Chodzi mianowicie o to, by znaleźć taki system przepisywania leków, który z jednej strony można by powtarzać w kolejnych działaniach i który z drugiej strony pozwalałby dopasowywać leki do konkretnego, indywidualnego pacjenta. Badanie to dowodzi, że skuteczne i powtarzalne leczenie homeopatyczne może być oparte na ściśle określonych procedurach. Jednak, jeśli tylko ci pacjenci, których objawy odpowiadają 14 wybranym lekom mogą wziąć udział w programie leczenia, to ten warunek wstępny utrudnia rekrutację.

W powyższym badaniu tylko jedna, pojedyncza doza leku homeopatycznego była podawane w trakcie całego leczenia. Zapewne, byłoby to bardzie zgodne ze nowoczesnymi technikami przepisywania leków, by powtarzać dozę – przynajmniej raz w miesiącu – aż do ustąpienia objawów. W przyszłych badaniach można by przedłużyć 3-miesięczny okres leczenia, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych, długoterminowych korzyściach z takiej kuracji.

Wniosek

Badanie to potwierdza wyniki poprzedzających je badań pilotażowych i wykazuje, że zindywidualizowane leczenie homeopatyczne PMS  wykazuje widoczną przewagę nad zastosowaniem placebo. Kobiety, którym podano leki homeopatyczne wystąpiły o mniej dni chorobowych i przyjęły mniej leków konwencjonalnych – nie tylko w czasie 12 poprzedzających miesiączkę, ale też w ciągu całego miesiąca – co pozwala uznać ogólną poprawę stanu zdrowia. Biorąc pod uwagę skalę PMS, odkrycia, jakich tu dokonano nie tylko przynoszą bezpośrednie korzyści kliniczne cierpiącym kobietą, ale pokazują również, jak wielki impakt na aspekty społeczne i ekonomiczne może mieć odpowiednio zastosowane leczenie homeopatyczne.

Nota

Po zakończeniu szerszych badań w 2002 roku został naszkicowany pierwszy teksy, który jednak nigdy nie został opublikowany. Pomiędzy 2015 a 2017 grupa Holendrów we współpracy z głównym badaczem izraelskim opracowała oryginalny rękopis, co zaowocowało niniejszą publikacją.

Yakir M, Klein-Laansma CT, Kreitler S, Brzezinski A, Oberbaum M, Vithoulkas G, Bentwich Z. A placebo-controlled double-blind randomized trial with individualized homeopathic treatment using a symptom cluster approach in women with premenstrual syndrome. Homeopathy 2019;108:256-269.

Referencje

  1. Halbreich U, Backstrom T, Eriksson E, et al. Clinical diagnostic crite- ria for premenstrual syndrome and guidelines for their quantification for research studies. Gynecol Endocrinol 2007; 23:123–130
  2. Marjoribanks J, Brown J, O’Brien PM, Wyatt K. Selective serotonin reuptake inhibitors for premenstrual syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2013;7:CD001396
  3. Sundström-Poromaa I, Bixo M, Björn I, Nordh O. Compliance to an- tidepressant drug therapy for treatment of premenstrual syndrome. J Psychosom Obstet Gynaecol 2000;21:205–211
  4. Yakir M, Kreitler S, Brzezinski A, Vithoulkas G, Oberbaum M, Bentwich Z. Effects of homeopathic treatment in women with premenstrual syndrome: a pilot study. Br Homeopath J 2001; 90:148–153